Debatten är igång!
För en dryg vecka sedan publicerades vår debattartikel av Idrottens Affärer, där vi skrev att vi vill se en förändring av den otidsenliga och tröga beslutsprocessen inom golfen i Sverige.
Golf.se, Golf & Affärer och Svensk Golf valde att inte publicera debattartikeln, vilket överraskade oss. När viljan att vara med i en golfklubb generellt minskar påverkar det golfsporten. Landets klubbar och anläggningar slåss idag om samma kunder på en krympande marknad, då måste modellen för att bereda frågor och fatta beslut ifrågasättas.
Golfen är en fantastisk idrott, sport och fritidssysselsättning som erbjuder många olika dimensioner. För vissa är spelet tävlingsidrott på högsta nivå, fullt jämförbar med övriga idrotter. För andra, den absoluta majoriteten utövare är golfen ett sätt att umgås och/eller att motionera i en vacker omgivning.
Oavsett syfte eller ambitionsnivå har alla golfspelare ett gemensamt intresse, att spela på en välskött och trevlig golfbana. Banan och anläggningen är kärnan och grundförutsättningen för golfsporten på alla nivåer.
För att kunna hålla igång en golfanläggning krävs en balans mellan intäkter och kostnader i verksamheten, precis som i alla andra typer av företag. Idrotten golf, med tävlingsverksamhet på olika nivåer drivs förtjänstfullt av många ideellt engagerade människor inom ramen för förbundets och distriktens verksamhet. Detta är en självklar verksamhet som vi alla önskar stor framgång. Den kommersiella delen av golfsporten, vilken är mötet mellan golfspelare och golfanläggning behöver i många avseenden styras och drivas på andra grunder och med andra förutsättningar än tävlingsidrotten golf.
Att hantera frågor av affärskritisk karaktär utan att de operativt ansvariga på klubbarna är delaktiga riskerar att leda till försämrade ekonomiska förutsättningar för landets golfanläggningar. En försvagad ekonomi för klubbarna leder till att golfsporten utvecklas i negativ riktning. Det är nödvändigt att skilja på de idrottsliga frågorna och de affärsmässiga frågorna.
Vi vill alla ha ett starkt golfförbund som driver idrotten golf framåt och fortsatt skämmer bort oss med svenska spelare på de internationella tourerna världen över. Samtidigt måste vi säkerställa att de affärsmässiga frågorna ges tillräcklig fokus för att golfen ska kunna utvecklas positivt i framtiden. När vi tillsammans får de idrottsliga och de affärsmässiga intressena att gå hand i hand kommer golfsporten att växa!
/ Anna Öqvist, Jochum Söderström, Pelle Sättare